ANKARA POLATLI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1.DÖNEM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

1.DÖNEM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem değerlendirme toplantısı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri İlkokulu Konferans Salonu’nda yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri eşliğinde gerçekleştirilen toplantıya ilçedeki tüm resmi ve özel okul, kurum müdür ve müdür yardımcıları katıldı.

MEŞAKKATLİ FAKAT BİR O KADAR KUTSAL BİR İŞTİR EĞİTİM ÖĞRETİM

Toplantı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ’ın açılış konuşmasıyla başladı. KILIÇ konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Yolumuz zorlu, yer yer yokuş, gayret ve çokça emek vermeyi gerektiren bir yol. Değerli müdürlerim, müdür yardımcılarım; bir eğitim öğretim yılının daha 1. dönemini sonlandırdık. Gayemiz bizlere verilen, tebliğ edilen görevleri; uymak zorunda olduğumuz mevzuatlar çerçevesinde sahip olduğumuz birikimlerimizle en iyi şekilde yerine getirmektir. Eğitim öğretimin oldukça meşakkatli olduğunu, bu uğurda ne kadar gayret sarf edilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.  Bu anlamda çalışmalarınızdan ötürü sizlere teşekkür ediyorum.”

PROTOKOL NEZAKETİ TEMEL ALAN BİR SANATTIR

Toplantı, yönetimde protokol kuralları ve ilçemiz geneli resmi özel okul ve kurumların sahip olduğu bilgilerin sunumuyla devam etti.  KILIÇ: “Devlet geleneklerinde, uluslararası ilişkilerde, sosyal davranış kurallarında, kamu ilişkilerinde, törenlerde, resmi ilişkilerde, nezaketi temel alan bir sanatın, bir tekniğin uygulanmasına protokol kuralları denir. Yönetimde protokol, resmi görgü kuralları anlamını taşımaktadır. Tanışma ve tanıştırılmada, yazarken ve konuşurken, hitap etmede, telefonla konuşmada, giyimde, selamlaşmada, karşılama ve uğurlamada, otomobilde, törenlerde, ziyafet ve görüşmelerde, armağan alıp vermede, çiçek göndermede, sanatsal etkinliklerde (sinema, tiyatro, konser, sergi) sigara içmede, davetlerde (resepsiyonlarda, kokteyller, yemekler, büfeler, özel amaçlı davetler) protokol kurallarına titizlikle uyulması ve uygulanması gerekmektedir.” dedi. Sayın KILIÇ protokol kuralları ile ilgili bilgileri aktardıktan sonra ilçe geneli resmi ve özel okullar-kurumlar ve özellikle okullarda yürütülen projeler hakkında bazı bilgilere değindi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğini yapacak olduğu, “Kıssadan Hisse Gönül Sohbetleri” yarışmasına katılımda gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini vurguladı ve bu projenin tüm resmi ve özel okullar tarafından takip edilerek, en üst seviyede katılım beklediklerini ifade ettiler.

ÇOCUKLARIMIZI ÖDEVLER İLE BOĞMAYALIM

KILIÇ; yoğun bir eğitim öğretim dönemi biterken dinlenmeye, eğlenmeye, aileleriyle dolu dolu vakit geçirmeye ihtiyaçları olan çocukların ödevler ile boğulmaması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi. Sadece tatilde değil, eğitim öğretim dönemi içerisinde de aynı şeyin geçerli olduğunu söyleyen KILIÇ şöyle devam etti: “ 1. Sınıf öğrencisine sayfalarca ödev vermek, onu okuldan bıktırmak, kaçırmak değil, severek koşa koşa okula gelmesini sağlamaktır marifet. Çocukların bir yarış halinde Kasım’da, Aralık’ta okumaya geçmelerini sağlamak benim nezdimde başarı değildir. Bunun yanısıra okullarınızda bir takım ruhu oluşturmanız, hedeflerinize ulaşmanız anlamında doğru bir adım olacaktır. Bu takımın lideri siz müdürler iseniz ekibinizi elinizden gelen her konuda desteklemeli, güdülemelisiniz. Ders denetimleriyle beraber öğretmenlerimizin motivasyonlarını arttırmak adına çalışmalar yapmalısınız. Okullarınızda hiçbir anlamda boşluk bırakmamalı, her an teyakkuzda olmalısınız.”

 GAYEMİZ İNSANIMIZA EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET ETMEK

Toplantıda Sayın KILIÇ konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Okullarınızda geniş çerçevede her alanda tedbirlerinizi almanız gerekmektedir. Çalışanlarınıza görevlerini hem yazılı hem de sözlü olarak aktarın. Hangi özel okul veya kurum, hangi resmi okul veya kurum olursa olsun çalışanların kendi sorumluluklarının dahilinde işini yapmadığında, iyi niyetimizin suiistimal edildiğini hissetmemize sebep olabiliyor. Biz hep şunu söyledik: “Uyumlu ve huzurlu çalışma ortamımız bozulmasın. Her birimiz bulunduğumuz yerlerde emanetçiyiz, geçiciyiz. Önemli olan, var olan birikimlerimiz ile en iyi hizmeti yerine getirmektir. İnsanımızı seviyoruz; gayemiz insanımıza hizmet etmektir.” Yardımcı hizmetli çalışanınızdan, kantin görevlinize, servis şoförlerinden, servislerde görevli diğer elemanlara, iş-kur çalışanlarından okul aile birliği kapsamında çalıştırdığınız elemanlarınıza kadar herkes kendi görevine, kendi alanına has sorumluluklarını bilsin ve bir başkasının alanına müdahale etmesin. Servis çalışanlarımız öğrencileri ile ne konuşulur, nasıl konuşulur bunu bilmeli, davranışlarına dikkat etmelidir. Gerekirse uyarılarınızı yapın. Kantininizi işleten kişiye tahsis edilen bir alan vardır ve bu alandan sorumludur. Okullarınızın hâkimi olun ve her türlü gizil ve açık alanların takibini yapın. Her birimiz mevzuatlara göre işimizi yapmakla yükümlüyüz. Taşımalı sistemde kayıt altına aldığınız sözleşmeleri kontrol edin. Öğrenciler okula teslim edilecek, okuldan teslim alınacaktır; bu hususta oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Sözleşme talimatlarını yerine getirmede herkes hassas davransın. Biz büyük bir aileyiz. Bir olalım, birlik olalım. Birimizin nefesi hepimizin nefesi olsun.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ katılımlarından dolayı tüm müdür ve müdür yardımcılarına teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı. 

 

25-01-201825-01-201825-01-201825-01-2018

Fatih Mahallesi Dolunay Sokak 6/8 Polatlı Ankara - 0312 623 13 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.