ANKARA POLATLI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KANTİN İŞLETMECİLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI

KANTİN İŞLETMECİLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI

Toplantı; İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ başkanlığında, Şube Müdürü Telat TURAN’ın, kurumunda kantin bulunan okul müdürleri ve bu kantinlerin işletmecilerinin katılımı ile gerçekleşti.

Katılımcı yoklamaları yapıldıktan sonra KILIÇ toplantıya şu sözlerle devam etti “Kıymetli müdürlerim, değerli işletme sahibi arkadaşlarım; biz sizi kendimizden hiçbir zaman ayrı görmüyoruz. Bu toplantının tabii ki bir amacı var. Aynı alanda topluma hizmet ediyoruz. Bizler insana hitap eden meslek çalışanlarıyız. İçinde insanın olduğu her zaman güzellikler, iyilikler kadar olumsuzlukların da olması kaçınılmaz olmaktadır.  İster yönetici, ister işletmeci, esnaf, ister başka meslekler olsun hepimizin yolu okullardan, sıralardan geçiyor. Ekmeğimizi buralardan kazanıyorsak, karşılığını devletimizden maddi anlamda alıyoruz. Fakat karşılığı her zaman maddi değer taşımayabilir. Vatanımıza olan sevdamız, sevgimiz, vefa duygumuz bazen bir bedelle ödenmeyecek şekilde değer bulur. Bu da elimizden gelenin en iyisini, en doğrusunu yapmak suretiyle olmaktadır. Bize emanet edilen çocukları bizler iyi yetiştirirsek yarın da bu çocuklar toplumun yetişkinleri olarak dönecekler. Evlatlarımızı iyi yetiştirmek, geleceğimizin temelini sağlam atmak demektir. İnsan değerleriyle insandır. Çocuklarımız gün içinde kimlerle muhatap oluyor, kimlerle vakit geçiriyorlar pek tabii dikkat etmeliyiz.

Bizim çocukluk dönemimiz çok başkaydı. Güven duygusu hakimdi. Ortada bir hata, yanlışlık varsa mahalle otokontrolü ile düzeltilir, aynı hatalara müsaade edilmezdi. Çünkü herkes birbirinin çocuğunu tanır, bilir kendi çocuğu gibi sahiplenirdi. Çocuklar da büyüklerine aynı şekilde saygı ve hürmet ile karşılık verirdi. Bu anlayışı belki bize anlatarak yüklemediler ama çevremizden görerek öğrendik. O günün koşulları bunu gerektiriyordu ve yaşadığımız dönemden dolayı asla pişman değiliz. Maddi manevi zor bir çocukluk dönemi geçirdik belki ama bugünkü çocuklara dönüp bakınca üzülüyoruz. Sokak kendi başına eğitimin vazgeçilmez bir parçasıydı. Bugün, evlerde de en az seviyede olan eğitim sadece okullara, sınıflara hapsedilmiş durumda. Yükümüz ağır, yükümüz kutsal. Böylesine geniş aile portföyü içinde çalışan kim varsa herkes sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmelidir. Tedbirlerimizi önceden almalı ve neyin nereden geleceğini kestirebiliyor olmamız lazım. Bu ailede bir işletmeci olarak sizlerin de sorumluluklarınız vardır. Sözleşmeyi kim imzalamışsa sorumlu, yetkili odur. Okullarda sizlere tahsis edilen alanlardan sorumlusunuz. Bunun dışında herhangi bir alana müdahale etme gibi bir yetkiniz yoktur. Bunun dışında çalışma alanlarınızda gizil alanlar olarak geçen yerler vardır. Buralara öğrencilerin, öğretmenlerin girmesi kati surette yasaktır. Bu konuda hiçbir şekilde esnekliğiniz olmamalıdır. Kurumda denetleme yetkisi dışında kimseyi bu alanlara alamazsınız. Size direnç gösterilen durumlar olursa okul müdürü ile paylaşırsınız. Hep diyoruz; bizler buralarda geçiciyiz, belki sizlerde öyle.  Kalıcı olan kurumlardır, kurumların itibarıdır. Hiç kimsenin kurumun haysiyetine, şerefine zarar verecek davranışlarda bulunmasına müsaade etmemeliyiz.

Sizler de bir eğitimcisiniz. Bizim nazarımızda, mezuniyetiniz ne olursa olsun okul çatısı altında birer eğitimciden farkınız yok. Yanınıza alacağınız kişileri sorup sorgulamanız çok önemli. Çocuklarımızın yetiştirildiği başlıca kurum olan okullarımızda, her konuda hassas olduğumuz sürece güçlüyüz.  Temizlik, hijyen en üst seviyede olmalıdır. Çalışacak kişileri iyi seçin, çok genç yaşlarda olan ve iletişim kurmada sorun oluşturacak kişileri bulundurmamaya dikkat edin. Çalışanlarınızın eldiven, galoş, önlük vs giymelerini sağlayın ve takip edin. Yasaklı, sağlığa zararlı gıdaları da lütfen kantinlerde bulundurmayınız. Kar marjının her iki tarafa da en uygun şekilde olmasını sağlayınız.

Ülkemiz büyük ve çok önemli bir süreçten geçiyor. Adeta Çanakkale ruhu yaşadığımız şu günlerde cephedeki askerlerimize, devletimize, bizler de görevimizi en iyi şekilde yerine getirerek yardımcı olabiliriz.”

 

Sayın KILIÇ katılımcılara teşekkür ettikten sonra karşılıklı dilek ve temenniler ile toplantı sona erdi.

 

26-01-201826-01-201826-01-201826-01-201826-01-2018

Fatih Mahallesi Dolunay Sokak 6/8 Polatlı Ankara - 0312 623 13 10

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.